Pioneers in Micro Management & Social Media (Image Enhancement) Pre Election and Post Election Services
   


Maharashtra Election Results 2014 Constituency wise

Contituency Name Winner Runnerup
Akkalkuwa Padavi Adv. K.C. (INC )Winner Paradake Vijaysing Rupsing (NCP )Runner-up
Shahada Padvi Udesing Kocharu (BJP )Winner Padmakar Vijaysing Valvi (INC )Runner-up
Nandurbar Gavit Vijaykumar Krushnarao (BJP )Winner Vasave Kunal Batesing (INC )Runner-up
Nawapur Naik Surupsing Hirya (INC )Winner Gavit Sharad Krushnarao (NCP )Runner-up
Sakri Ahire Dhanaji Sitaram Or D.S.Ahire (INC )Winner Gavit Manjula Tulshiram (BJP )Runner-up
Dhule Rural Kunal (Baba) Rohidas Patil (INC)Winner N.A
Dhule City Anil Anna Gote (BJP)Winner N.A
Sindkheda Jaykumar Jitendrasinh Rawal (BJP )Winner Saner Shamkant Raghunath (INC )Runner-up
Shirpur Kashiram Vechan Pawara (INC )Winner Dr. Jitendra Yuvraj Thakur (BJP )Runner-up
Chopda Sonawane Chandrakant Baliram (SHS)Winner N.A
Raver Haribhau Madhav Jawale (BJP )Winner Chaudhari Shirish Madhukarra (INC )Runner-up
Bhusawal Sawkare Sanjay Waman (BJP)Winner N.A
Jalgaon City Suresh Damu Bhole (Rajumama) (BJP )Winner Sureshkumar Jain (SHS )Runner-up
Jalgaon Rural Gulab Raghunath Patil (SHS )Winner Devkar Gulabrao Baburao (NCP )Runner-up
Amalner Shirishdada Hiralal Chaudhari (IND)Winner N.A
Erandol Annasaheb Dr. Satish Bhaskarrao Patil (NCP)Winner N.A
Chalisgaon Unmesh Bhaiyyasaheb Patil (BJP)Winner N.A
Pachora Kishor Appa Patil (SHS )Winner Dilip Onkar Wagh (NCP )Runner-up
Jamner Girish Dattatray Mahajan (BJP )Winner Patil Digambar Keshav (NCP )Runner-up
Muktainagar Khadse Eknathrao Ganpatrao (BJP )Winner Patil Chandrakant Nimba (SHS )Runner-up
Malkapur Chainsukh Madanalal Sancheti (BJP )Winner Dr. Arvind Kolte (INC )Runner-up
Buldhana Harshwardhan Vasantrao Sapkal (INC)Winner N.A
Chikhli Rahul Siddhavinayak Bondre (INC)Winner N.A
Sindkhed Raja Dr. Khedekar Shashikant Narsingrao (SHS )Winner Dr. Ganesh Baburao Mante (BJP )Runner-up
Mehkar Raimulkar Sanjay Bhashkar (SHS )Winner Laxmanrao Januji Ghumare (INC )Runner-up
Khamgaon Akash Pandurang Fundkar (BJP )Winner Dilipkumar Gokulchand Sananda (INC )Runner-up
Jalgaon Jamod Kute Dr. Sanjay Shriram (BJP )Winner Balasaheb Alias Prasenjit Kisan Tayde (BBM )Runner-up
Akot Bharsakle Prakash Gunvantrao (BJP)Winner N.A
Balapur Baliram Bhagwan Siraskar (BBM)Winner N.A
Akola West Govardhan Mangilal Sharma (BJP)Winner N.A
Akola East Savarkar Randhir Pralhadrao (BJP)Winner N.A
Murtijapur Harish Marotiappa Pimple (BJP )Winner Rahul Shesharao Dongare (BBM )Runner-up
Risod Amit Subhashrao Zanak (INC )Winner Jadhav Vijay Tulshiram (BJP )Runner-up
Washim Malik Lakhan Sahadeo (BJP )Winner Nilesh Alias Shashikant Pendharkar (SHS )Runner-up
Karanja Patni Rajendra Sukhanad (BJP )Winner Punjani Mo.Yusuf (BBM )Runner-up
Dhamangaon Railway Jagtap VirendraWalmik (INC)Winner N.A
Badnera Ravi Rana (IND)Winner N.A
Amravati Dr.Deshmukh Sunil Panjabrao (BJP)Winner N.A
Teosa Adv. Yashomati Thakur (Sonawane) (INC )Winner Nivedita Dighade Choudhari (BJP )Runner-up
Daryapur Ramesh Ganpatrao Bundile (BJP)Winner N.A
Melghat Bhilawekar Prabhdas Babulal (BJP )Winner Rajkumar Dayaram Patel (NCP )Runner-up
Achalpur Bacchu Alias Omprakash Babarao Kadu (IND )Winner Ashok Shridharpant Bansod (BJP )Runner-up
Morshi Dr. Anil Sukhdevrao Bonde (BJP )Winner Harshvardhan Pratapsinh Deshmukh (NCP )Runner-up
Arvi Amar Sharadrao Kale (INC)Winner N.A
Deoli Kamble Ranjit Prataprao (INC)Winner N.A
Hinganghat Kunawar Samir Trambakrao (BJP)Winner N.A
Wardha Dr.Pankaj Rajesh Bhoyar (BJP )Winner Shekar Pramod Shende (INC )Runner-up
Katol Ashish Ranjeet Deshmukh (BJP )Winner Anil Deshmukh (NCP )Runner-up
Savner Kedar Sunil Chhtrapal (INC )Winner Vinod Bapurao Jivtode (Guruji) (SHS )Runner-up
Hingna Meghe Sameer Dattatraya (BJP )Winner Bang Rameshchandra Gopikisan (NCP )Runner-up
Umred Parwe Sudhir Laxman (BJP )Winner Bansod Rukshadas Mokasrao (BSP )Runner-up
Nagpur South West Devendra Gangadhar Fadnavis (BJP )Winner Prafulla Vinod Gudadhe (Patil) (INC )Runner-up
Nagpur South Kohale Sudhakar Vitthalrao (BJP )Winner Chaturvedi Satish (INC )Runner-up
Nagpur East Khopde Krishnaji Panchamji (BJP )Winner Abhijit Govindrao Wanjari (INC )Runner-up
Nagpur Central Kumbhare Vikas Shankarrao (BJP )Winner Anees Ahmed (INC )Runner-up
Nagpur West Deshmukh Sudhakar Shamrao (BJP )Winner Thakre Vikas Pandurang (INC )Runner-up
Nagpur North Dr. Milind Mane (BJP )Winner Kishore Uttamrao Gajbhiye Ias (BSP )Runner-up
Kamthi Chandrashekhar Krushnarao Bawankule (BJP )Winner Rajendra Bhausaheb Mulak (INC )Runner-up
Ramtek Reddy Dwaram Mallikarjun Ram Reddy (BJP )Winner Ashish Nandakishor Jaiswal (SHS )Runner-up
Tumsar Waghamare Charan Sovinda (BJP )Winner Kukade Madhukar Yashwantrao (NCP )Runner-up
Bhandara Avsare Ramchandra Punaji (BJP)Winner N.A
Sakoli Kashiwar Rajesh Lahanu (BJP )Winner Sevakbhau Nirdhan Waghaye (INC )Runner-up
Arjuni Morgaon Engg.Badole Rajkumar Sudam (BJP)Winner N.A
Tirora Rahangdale Vijay Bharatlal (BJP )Winner Bansod Dilip Waman (IND )Runner-up
Gondia Agrawal Gopaldas Shankarlal (INC )Winner Agrawal Vinodkumar Santoshkumar (BJP )Runner-up
Amgaon Puram Sanjay Hanwantrao (BJP)Winner N.A
Armori Krushna Damaji Gajbe (BJP)Winner N.A
Gadchiroli Dr. Deorao Madguji Holi (BJP)Winner N.A
Aheri Ambrishrao Raje Satyawanrao Atram (BJP )Winner Atram Dharmaraobaba Bhagwantrao (NCP )Runner-up
Rajura Adv. Sanjay Yadaorao Dhote (BJP )Winner Dhote Subhash Ramchandrrao (INC )Runner-up
Chandrapur Shamkule Nanaji Sitaram (BJP)Winner N.A
Ballarpur Sudhir Sachhidanand Mungantiwar (BJP)Winner N.A
Brahmapuri Wadettiwar Vijay Namdevrao (INC)Winner N.A
Chimur Banty Bahngdiya (BJP)Winner N.A
Warora Suresh Urf Balubhau Narayan Dhanorkar (SHS )Winner Sanjay Wamanrao Deotale (BJP )Runner-up
Wani Bodkurwar Sanjivreddi Bapurao (BJP )Winner Nandekar Vishvas Ramchandra (SHS )Runner-up
Ralegaon Ashok Ramaji Wooike (BJP )Winner Prof.Vasant Chindhuji Purake (INC )Runner-up
Yavatmal Madan Madhukarrao Yerawar (BJP )Winner Santosh Marotrao Dhavale (SHS )Runner-up
Digras Rathod Sanjay Dulichand (SHS)Winner N.A
Arni Raju Narayan Todsam (BJP)Winner N.A
Pusad Naik Manohar Rajusing (NCP )Winner Deosarkar Prakashrao Abaji (SHS )Runner-up
Umarkhed Rajendra Waman Najardhane (BJP )Winner Khadse Vijayrao Yadavrao (INC )Runner-up
Kinwat Jadhav Pradeep Naik (NCP )Winner Bhimrao Ramji Keram (IND )Runner-up
Hadgaon Ashtikar Patil Nagesh Bapurao (SHS )Winner Jawalgaonkar Madhavrao Nivrutirao Pawar (Patil) (INC )Runner-up
Bhokar Ameeta Ashokrao Chavan (INC)Winner N.A
Nanded North D.P.Sawant (INC )Winner Pandhare Sudhakar Ramrao (BJP )Runner-up
Nanded South Hemant Shriram Patil (SHS )Winner Dilip Venkatrao Kandkurte (BJP )Runner-up
Loha Chikhalikar Prataprao Govindrao (SHS )Winner Dhondge Mukteshwar Keshavrao (BJP )Runner-up
Naigaon Chavan Vasantrao Balwantrao (INC )Winner Rajesh Sambhaji Pawar (BJP )Runner-up
Deglur Sabane Subhash Peraji (SHS)Winner N.A
Mukhed Govind Mukkaji Rathod (BJP )Winner Betmogarekar Patil Hanmantrao Venkatrao (INC )Runner-up
Basmath Mundada Jaiprakash Shankarlal (SHS)Winner N.A
Kalamnuri Tarfe Santosh Kautika (INC)Winner N.A
Hingoli Mutkule Tanhaji Sakharamji (BJP )Winner Patil Bhaurao Baburao (INC )Runner-up
Jintur Bhambale Vijay Manikrao (NCP )Winner Kadam Ramprasad Wamanrao (Bordikar) (INC )Runner-up
Parbhani Dr. Rahul Vedprakash Patil (SHS )Winner Syed Khaled Syed. Sahebjan (AIMIM )Runner-up
Gangakhed Madhusudan Manikrao Kendre (NCP)Winner N.A
Pathri Phad Mohan Madhavrao (IND )Winner Warpudkar Suresh Ambadasrao (INC )Runner-up
Partur Babanrao Dattatray Yadav (Lonikar) (BJP )Winner Kanhaiyyalal (INC )Runner-up
Ghansawangi Rajeshbhaiyya Tope (NCP)Winner N.A
Jalna Arjun Panditrao Khotkar (SHS )Winner Gorantyal Kailas Kishanrao (INC )Runner-up
Badnapur Kuche Narayan Tilakchand (BJP)Winner N.A
Bhokardan Danave Santosh Raosaheb (BJP)Winner N.A
Sillod Abdul Sattar Abdul Nabi (INC )Winner Bankar Suresh Pandurang (BJP )Runner-up
Kannad Jadhav Harshvardhan Raibhan (SHS )Winner Udaysing Sardarsing Rajput (NCP )Runner-up
Phulambri Bagde Haribhau Kisanrao (BJP )Winner Dr Kalyan Vaijinathrao Kale (INC )Runner-up
Aurangabad Central Sayed Imtiaz Jalil (AIMIM)Winner Pradeep Shivnarayan Jaiswal (SHS)Runner-up
Aurangabad West Sanjay Shirsat (SHS)Winner N.A
Aurangabad East Atul Moreshwar Save (BJP)Winner N.A
Paithan Bhumre Sandipanrao Aasaram (SHS )Winner Waghchaure Sanjay Alias Raosaheb Yadavrao (NCP )Runner-up
Gangapur Bumb Prashant Bansilal (BJP)Winner N.A
Vaijapur Bhausaheb Patil Chikatgaonkar (NCP )Winner R. M. Wani (SHS )Runner-up
Nandgaon Pankaj Chhagan Bhujbal (NCP )Winner Suhas Dvarakanath Kande (SHS )Runner-up
Malegaon Central Shaikh Asif Shaikh Rashid (INC )Winner Mufti Mohammad Ismail Kasami (NCP )Runner-up
Malegaon Outer Dadaji Dagadu Bhuse (SHS )Winner Thakre Pavan Yashvant (BJP )Runner-up
Baglan Chavan Dipika Sanjay (NCP)Winner N.A
Kalwan Gavit Jiva Pandu (CPM )Winner Arjun Tulshiram Pawar (NCP )Runner-up
Chandwad Dr.Aher Rahul Daultrao (BJP)Winner N.A
Yevla Chhagan Bhujbal (NCP )Winner Pawar Sambhaji Sahebrao (SHS )Runner-up
Sinnar Rajabhau (Parag) Prakash Waje (SHS )Winner Manikrao Shivaji Kokate (BJP )Runner-up
Niphad Anil Sahebrao Kadam (SHS )Winner Bankar Diliprao Shankarrao (NCP )Runner-up
Dindori Zirwal Narhari Sitaram (NCP)Winner N.A
Nashik East Balasaheb Mahadu Sanap (BJP )Winner Chandrakant (Raju Anna)Pandurang Lavte (SHS )Runner-up
Nashik Central Farande Devayani Suhas (BJP )Winner Vasant (Bhau) Nivrutti Gite (MNS )Runner-up
Nashik West Hire Seema Mahesh (Seematai) (BJP )Winner Badgujar Sudhakar Bhika (SHS )Runner-up
Deolali Gholap Yogesh (Bapu) Babanrao (SHS)Winner N.A
Igatpuri Gaveet Nirmala Ramesh (INC )Winner Zhole Shivram Shankar (SHS )Runner-up
Dahanu Dhanare Paskal Janya (BJP)Winner N.A
Vikramgad Savara Vishnu Rama (BJP )Winner Prakash Krushna Nikam (SHS )Runner-up
Palghar Ghoda Krushna Arjun (SHS)Winner N.A
Boisar Tare Vilas Sukur (BVA)Winner N.A
Nalasopara Kshitij Hitendra Thakur (BVA )Winner Rajan Balkrishna Naik (BJP )Runner-up
Vasai Thakur Hitendra Vishnu (BVA )Winner Vivek Raghunath Pandit (Bhau) (IND )Runner-up
Bhiwandi Rural Shantaram Tukaram More (SHS)Winner N.A
Shahapur Barora Pandurang Mahadu (NCP )Winner Daulat Bhika Daroda (SHS )Runner-up
Bhiwandi West Choughule Mahesh Prabhakar (BJP)Winner N.A
Bhiwandi East Rupesh Laxman Mhatre (SHS)Winner N.A
Kalyan West Narendra Baburao Pawar (BJP )Winner Vijay (Bandya) Jagnnath Salvi (SHS )Runner-up
Murbad Kisan Shankar Kathore (BJP )Winner Gotiram Padu Pawar (NCP )Runner-up
Ambernath Dr. Balaji Kinikar (SHS)Winner N.A
Ulhasnagar Jyoti Pappu Kalani (NCP )Winner Ailani Kumar (BJP )Runner-up
Kalyan East Ganpat Kalu Gaikwad (IND )Winner Gopal Ramchandra Landge (SHS )Runner-up
Dombivali Chavan Ravindra Dattatray (BJP)Winner N.A
Kalyan Rural Bhoir Subhash Ganu (SHS )Winner Ramesh Ratan Patil (MNS )Runner-up
Mira Bhayandar Narendra Mehta (BJP )Winner Gilbert Mendonca (NCP )Runner-up
Ovala - Majiwada Pratap Baburao Sarnaik (SHS )Winner Sanjay Pandey (BJP )Runner-up
Kopri-Pachpakhadi Eknath Sambhaji Shinde (SHS )Winner Adv.Sandeep Suresh Lele (BJP )Runner-up
Thane Kelkar Sanjay Mukund (BJP )Winner Ravindra Sadanand Phatak (SHS )Runner-up
Mumbra-Kalwa Awhad Jitendra Satish (NCP )Winner Dasharath Kashinath Patil (SHS )Runner-up
Airoli Sandeep Ganesh Naik (NCP )Winner Chougule Vijay Laxman (SHS )Runner-up
Belapur Manda Vijay Mhatre (BJP)Winner N.A
Borivali Tawde Vinod (BJP)Winner N.A
Dahisar Chaudhary Manisha Ashok (BJP)Winner N.A
Magathane Prakash Surve (SHS )Winner Hemendra Ratilal Mehta (BJP )Runner-up
Mulund Sardar Tara Singh (BJP )Winner Charan Singh Sapra (INC )Runner-up
Vikhroli Sunil Rajaram Raut (SHS )Winner Mangesh Eknath Sangale (MNS )Runner-up
Bhandup West Ashok Patil (SHS)Winner N.A
Jogeshwari East Ravindra Dattaram Waikar (SHS )Winner Ujwala Modak (BJP )Runner-up
Dindoshi Sunil Prabhu (SHS)Winner N.A
Kandivali East Atul Bhatkhalkar (BJP )Winner Thakur Ramesh Singh (INC )Runner-up
Charkop Yogesh Sagar (BJP)Winner N.A
Malad West Aslam Shaikh (INC )Winner N.A
Goregaon Vidya Thakur (BJP )Winner Subhash Desai (SHS )Runner-up
Versova Dr. Bharati Hemant Lavekar (BJP )Winner Baldev Khosa (INC )Runner-up
Andheri West Ameet Bhaskar Satam (BJP)Winner N.A
Andheri East Ramesh Latke (SHS )Winner Sunil Lalanprasad Yadav (BJP )Runner-up
Vile Parle Parag Alavani (BJP )Winner Shashikant Govind Patkar (SHS )Runner-up
Chandivali Khan Md. Arif (Naseem) (INC)Winner N.A
Ghatkopar West Ram Kadam (BJP)Winner N.A
Ghatkopar East Prakash Mehta (BJP)Winner N.A
Mankhurd Shivaji Nagar Abu Asim Azmi (SP )Winner Suresh Krishnarao Patil (SHS )Runner-up
Anushakti Nagar Tukaram Ramkrushna Kate (SHS)Winner N.A
Chembur Prakash Vaikunth Phaterpekar (SHS)Winner N.A
Kurla Mangesh Kudalkar (SHS )Winner Vijay Baburao Kamble (BJP )Runner-up
Kalina Sanjay Govind Potnis (SHS )Winner Singh Amarjeet Awadhnarayan (BJP )Runner-up
Vandre East Prakash (Bala) Vasant Sawant (SHS )Winner Krishna Dhondu Parkar (BJP )Runner-up
Vandre West Adv. Ashish Shelar (BJP )Winner Baba Ziauddin Siddique (INC )Runner-up
Dharavi Gaikwad Varsha Eknath (INC)Winner N.A
Sion Koliwada Captain R. Tamil Selvan (BJP )Winner Satamkar Mangesh Shridhar (SHS )Runner-up
Wadala Kalidas Nilkanth Kolambkar (INC )Winner Mihir Chandrakant Kotecha (BJP )Runner-up
Mahim Sada Sarvankar (SHS )Winner Nitin Sardesai (MNS )Runner-up
Worli Sunil Govind Shinde (SHS )Winner Ahir Sachin Mohan (NCP )Runner-up
Shivadi Ajay Choudhari (SHS )Winner Bala Nandgaonkar (MNS )Runner-up
Byculla Adv. Waris Yusuf Pathan (AIMIM)Winner N.A
Malabar Hill Mangal Prabhat Lodha (BJP )Winner Arvind (Arun) Devji Dudhwadkar (SHS )Runner-up
Mumbadevi Amin Patel (INC )Winner Atul Shah (BJP )Runner-up
Colaba Raj K. Purohit (BJP)Winner N.A
Panvel Prashant Ramsheth Thakur (BJP )Winner Balaram Dattusheth Patil (Balusheth) (PWPI )Runner-up
Karjat Suresh Narayan Lad (NCP )Winner Mahendra Sadashiv Thorve (PWPI )Runner-up
Uran Manohar Gajanan Bhoir (SHS )Winner Patil Vivekanand Shankar (PWPI )Runner-up
Pen Dhairyasheel Mohan Patil (PWPI )Winner Ravisheth Patil (INC )Runner-up
Alibag Subhash Alias Panditshet Patil (PWPI)Winner N.A
Shrivardhan Avadhut Anil Tatkare (NCP )Winner Ravi Munde (SHS )Runner-up
Mahad Gogawale Bharat Maruti (SHS )Winner Manik Motiram Jagtap (INC )Runner-up
Junnar Sharaddada Bhimaji Sonavane (MNS )Winner Ashatai Dattatray Buchke (SHS )Runner-up
Ambegaon Dilip Dattatray Walse Patil (NCP )Winner Arun Govindrao Gire (SHS )Runner-up
Khed Alandi Gore Suresh Namdeo (SHS )Winner Dilip Dattatray Mohite (NCP )Runner-up
Shirur Pacharne Baburao Kashinath (BJP )Winner Ashok Ravsaheb Pawar (NCP )Runner-up
Daund Kul Rahul Subhashrao (RSP)Winner N.A
Indapur Dattatray Vithoba Bharne (NCP )Winner Patil Harshvardhan Shahajirao (INC )Runner-up
Baramati Ajit Anantrao Pawar (NCP)Winner N.A
Purandar Vijaybapu Shivtare (SHS )Winner Sanjay Chandukaka Jagtap (INC )Runner-up
Bhor Sangram Anantrao Thopate (INC)Winner N.A
Maval Bhegade Sanjay (Bala) Vishwanath (BJP )Winner Dnyanoba Alias Mauli Dabhade (NCP )Runner-up
Chinchwad Jagtap Laxman Pandurang (BJP)Winner N.A
Pimpri Adv.Chabukswar Gautam Sukhdeo (SHS )Winner Anna Dadu Bansode (NCP )Runner-up
Bhosari Mahesh (Dada) Kisan Landge (IND)Winner N.A
Vadgaon Sheri Jagdish Tukaram Muluk (BJP )Winner Tingare Sunil Vijay (SHS )Runner-up
Shivajinagar Vijay Kale (BJP )Winner Nimhan Vinayak Mahadev (INC )Runner-up
Kothrud Kulkarni Medha Vishram (BJP )Winner Chandrakant Balbhim Mokate (SHS )Runner-up
Khadakwasala Tapkir Bhimrao Dhondiba (BJP )Winner Barate Dilip Prabhakar (NCP )Runner-up
Parvati Misal Madhuri Satish (BJP )Winner Taware Sachin (Anna) Sham (SHS )Runner-up
Hadapsar Tilekar Yogesh Kundlik (BJP )Winner Babar Mahadeo Ramchandra (SHS )Runner-up
Pune Cantonment Dilip Kamble (BJP )Winner Bagave Ramesh Anandrao (INC )Runner-up
Kasba Peth Bapat Girish Bhalchandra (BJP )Winner Dr.Rohit Deepak Tilak (INC )Runner-up
Akole Pichad Vaibhav Madhukar (NCP)Winner N.A
Sangamner Vijay Alias Balasaheb Bhausaheb Thorat (INC )Winner Aaher Janardan Mhatarba (SHS )Runner-up
Shirdi Radhakrishna Eknathrao Vikhe Patil (INC )Winner Abhay Dattatraya Shelke (SHS )Runner-up
Kopargaon Kolhe Snehalata Bipindada (BJP )Winner Aashutosh Ashokrao Kale (SHS )Runner-up
Shrirampur Bhausaheb Malhari Kamble (INC )Winner Wakchaure Bhausaheb Rajaram (BJP )Runner-up
Nevasa Balasaheb Alias Dadasaheb Damodhar Murkute (BJP )Winner Gadakh Shankarrao Yashwantrao (NCP )Runner-up
Shevgaon Monika Rajale Rajiv (BJP )Winner Ghule Chandrashekhar Marutraoji (NCP )Runner-up
Rahuri Kardile Shivaji Bhanudas (BJP )Winner Dr.Usha Prasadrao Tanpure (SHS )Runner-up
Parner Auti Vijayrao Bhaskarrao (SHS )Winner Sujit Vasantrao Zaware Patil (NCP )Runner-up
Ahmednagar City Sangram Arunkaka Jagtap (NCP )Winner Anil Bhayya Ramkisan Rathod (SHS )Runner-up
Shrigonda Jagtap Rahul Kundlikrao (NCP )Winner Pachpute Babanrao Bhikaji (BJP )Runner-up
Karjat Jamkhed Prof. Ram Shankar Shinde (BJP )Winner Khade Ramesh Bhivrao (SHS )Runner-up
Georai Pawar Laxman Madhavro (BJP)Winner N.A
Majalgaon R.T.Deshmukh (Jija) (BJP )Winner Prakash Sundarrao Solanke (Dada) (NCP )Runner-up
Beed Kshirsagar Jaydattaji Sonajirao (NCP)Winner N.A
Ashti Dhonde Bhimrao Anandrao (BJP)Winner N.A
Kaij Thombre Sangeeta Vijayprakash (BJP )Winner Namita Akshay Mundada (NCP )Runner-up
Parli Munde Pankaja Gopinnathrao (BJP )Winner Dhananjay Panditrao Munde (NCP )Runner-up
Latur Rural Bhise Trimbakrao Shrirangrao (INC )Winner Karad Ramesh Kashiram (BJP )Runner-up
Latur City Amit Vilasrao Deshmukh (INC )Winner Lahoti Shailesh Govindkumar (BJP )Runner-up
Ahmadpur Jadhav Patil Vinayakrao Kishanrao (IND )Winner Babasaheb Mohanrao Patil (NCP )Runner-up
Udgir Sudhakar Sangram Bhalerao (BJP)Winner N.A
Nilanga Nilangekar Sambhaji Diliprao Patil (BJP )Winner Ashokshivajirao Patil Nilangekar (INC )Runner-up
Ausa Basavraj Madhavrao Patil (INC)Winner N.A
Umarga Chougule Dnyanraj Dhondiram (SHS )Winner Kisan Naganath Kamble (INC )Runner-up
Tuljapur Chavan Madhukarrao Deorao (INC )Winner N.A
Osmanabad Rana Jagjit Sinha Patil (NCP )Winner Rajenimbalkar Omprakash Bhupalsinha (SHS )Runner-up
Paranda Mote Rahul Maharudra (NCP )Winner Patil Dnyaneshwar Raosaheb (SHS )Runner-up
Karmala Patil Narayan Govindrao (SHS )Winner Bagal Rashmee Digambar (NCP )Runner-up
Madha Shinde Babanrao Vitthalrao (NCP )Winner Kale Kalyan Vasantrao (INC )Runner-up
Barshi Dilip Gangadhar Sopal (NCP)Winner N.A
Mohol Ramesh Nagnath Kadam (NCP )Winner Kshirsagar Sanjay Dattatraya (BJP )Runner-up
Solapur City North Vijay Sidramappa Deshmukh (BJP )Winner Mahesh Chandrakant Gadekar (NCP )Runner-up
Solapur City Central Shinde Praniti Sushilkumar (INC )Winner Shekh Taufik Is Mail (AIMIM )Runner-up
Akkalkot Siddharam Satlingappa Mhetre (INC )Winner N.A
Solapur South Deshmukh Subhash Sureshchandra (BJP )Winner Dilip Brahmdev Mane (INC )Runner-up
Pandharpur Bhalake Bharat Tukaram (INC )Winner Paricharak Shailendra Alias Prashant Prabhakar (SWP )Runner-up
Sangole Deshmukh Ganpatrao Annasaheb (PWPI )Winner Adv. Shahajibapu Rajaram Patil (SHS )Runner-up
Malshiras Dolas Hanumant Jagannath (NCP )Winner Khandagale Anant Jaykumar (IND )Runner-up
Phaltan Chavan Dipak Pralhad (NCP )Winner Aagavane Digambar Rohidas (INC )Runner-up
Wai Jadhav (Patil) Makrand Laxmanrao (NCP )Winner Bhosale Madan Prataprao (INC )Runner-up
Koregaon Shinde Shashikant Jaywantrao (NCP )Winner Kanase Vijayrao Baburao (INC )Runner-up
Man Jaykumar Bhagwanrao Gore (INC )Winner Gore Shekharbhau Bhagwanrao (RSP )Runner-up
Karad North Patil Shamrao alias Balaso Pandurang (NCP )Winner Kadam Dhairyashil Dnyandeo (INC )Runner-up
Karad South Chavan Prithviraj Dajisaheb (INC )Winner Vilasrao Patil (Kaka) (IND )Runner-up
Patan Desai Shambhuraj Shivajirao (SHS )Winner Patankar Satyajit Vikramsinh (NCP )Runner-up
Satara Bhonsle Shivendrasinh Abhaysinh (NCP )Winner Pawar Dipak Sahebrao (BJP )Runner-up
Dapoli Kadam Sanjay Vasant (NCP)Winner N.A
Guhagar Jadhav Bhaskar Bhaurao (NCP )Winner Dr. Natu Vinay Shridhar (BJP )Runner-up
Chiplun Chavan Sadanand Narayan (SHS)Winner N.A
Ratnagiri Uday Ravindra Samant (SHS )Winner Balasaheb Mane (BJP )Runner-up
Rajapur Salvi Rajan Prabhakar (SHS )Winner Desai Rajendra Alias Rajan Yashwant (INC )Runner-up
Kankavli Nitesh Narayan Rane (INC )Winner Jathar Pramod Shantaram (BJP )Runner-up
Kudal Naik Vaibhav Vijay (SHS )Winner Narayan Tatu Rane (INC )Runner-up
Sawantwadi Deepak Vasant Kesarkar (SHS )Winner Teli Rajan Krishna (BJP )Runner-up
Chandgad Desai - Kupekar Sandhyadevi Krushnarao (NCP)Winner N.A
Radhanagari Abitkar Prakash Anandrao (SHS )Winner K. P. Patil (NCP )Runner-up
Kagal Mushrif Hasan Miyalal (NCP )Winner Ghatage Sanjay Anandrao (SHS )Runner-up
Kolhapur South Amal Mahadik (BJP )Winner Patil Satej Urf Bunty D. (INC )Runner-up
Karvir Narke Chandradeep Shashikant (SHS )Winner P. N. Patil (Sadolikar) (INC )Runner-up
Kolhapur North Rajesh Vinayakrao Kshirsagar (SHS )Winner Kadam Satyajeet (Nana) Shivajirao (INC )Runner-up
Shahuwadi Satyajeet Babasaheb Patil (Aba) Sarudkar (SHS )Winner Kore Vinay Vilasrao (Savkar) (JSS )Runner-up
Hatkanangle Dr. Minchekar Sujit Vasantrao (SHS )Winner Awale Jaywantrao Gangaram (INC )Runner-up
Ichalkaranji Suresh Ganpati Halvankar (BJP )Winner Awade Prakash Kallappa (INC )Runner-up
Shirol Patil Ulhas Sambhaji (SHS )Winner Rajendra Shamgonda Patil (Yadravkar) (NCP )Runner-up
Miraj Khade Suresh (Bhau) Dagadu (BJP )Winner Sidheshwar Atmaram Jadhav (INC )Runner-up
Sangli Dhananjay Alias Sudhirdada Hari Gadgil (BJP )Winner Madan Vishwanath Patil (INC )Runner-up
Islampur Jayant Rajaram Patil (NCP )Winner Abhijit Shivajirao Patil (IND )Runner-up
Shirala Naik Shivajirao Yashwantrao (BJP )Winner Satyajit Shivajirao Deshmukh (INC )Runner-up
Palus-Kadegaon Dr. Kadam Patangrao Shripatrao (INC )Winner Deshmukh Pruthviraj Sayajirao (BJP )Runner-up
Khanapur Anilbhau Babar (SHS )Winner Patil Sadashivrao Hanmantrao (INC )Runner-up
Tasgaon-Kavathe Mahankal Adv. R.R.Patil Alias Raosaheb Ramrao Patil (NCP )Winner Ajitrao Shankarrao Ghorpade (BJP )Runner-up
Jat Jagtap Vilasrao Narayan (BJP )Winner Vikramsinh Sawant (INC )Runner-up

 

 
 
Home | About Us | Privacy Policy | Disclaimer | Feedback | Contact Us | SiteMap | FAQ's 
752, Sector 15, Part-II, Gurgaon-122001, Haryana (INDIA)
Call: +91-95400-05555, 98110-09786
Tel.: +91-124-4112452, Fax: +91-124-4112452
E-mail: info@electionawaaz.org, kabir@electionawaaz.org
Copyright © 2014 JPS Impex (P) Ltd. All rights reserved.
Terms of Use | Privacy | Cookies
  Site Designed & Maintain by:
www.imagecreaters.com